Jak zachować sterylność przy ranie pooperacyjnej?

Pielęgnacja rany pooperacyjnej ma kluczowy wpływ na szybkość i przebieg jej gojenia, a także na wygląd blizny. W pierwszych dniach po zabiegu ważne jest przede wszystkim zapewnienie uszkodzonym tkankom sterylnych warunków, co jest możliwe dzięki odpowiednio dobranym opatrunkom, na przykład gazikom jałowym, oraz środkom antyseptycznym. Istotna jest również świadomość dotycząca unikania potencjalnych powikłań, w tym infekcji lub rozejścia się rany.

Co warto mieć w domowej apteczce oprócz gazików jałowych?

Wychodząc ze szpitala, pacjent powinien zaopatrzyć się w niezbędne środki do samodzielnej pielęgnacji rany. Należą do nich przede wszystkim gaziki jałowe, które służą do jej odkażania, a także mogą zostać wykorzystane do stworzenia opatrunku w przypadku ran suchych i dobrze gojących się. Gaziki jałowe nie będą jednak odpowiednią opcją, jeśli chodzi o rany sączące się – w takiej sytuacji należy sięgnąć po opatrunki absorpcyjne, na przykład hydrożelowe. Zapewnią one optymalną wilgotność do gojenia się rany. 

Oprócz gazików jałowych czy innych opatrunków warto zaopatrzyć się również w przylepce do ich zabezpieczania. Na rynku znajdziemy tego typu plastry w różnych rozmiarach, w tym takie, które z powodzeniem będą trzymały się na zaokrąglonych częściach ciała. Do wyposażenia apteczki powinien dołączyć ponadto środek antyseptyczny, dobrany do rodzaju rany oraz etapu jej gojenia. Wszystkie wymienione produkty znajdziemy na stronie https://madens.pl/. Jeżeli wdało się do niej zakażenie, należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią maść z antybiotykiem.

Jak zmienić opatrunek z pomocą gazików jałowych, przylepca i płynu odkażającego?

Pierwsza zmiana opatrunku następuje najczęściej po około 48 godzinach od zabiegu, aczkolwiek zawsze warto trzymać się indywidualnych zaleceń wydanych przez lekarza. Przed przystąpieniem do opatrywania rany należy dokładnie umyć ręce i przemyć ranę oraz jej okolice z pomocą bezzapachowego, hipoalergicznego mydła i wody, a następnie zastosować środek antyseptyczny. Pamiętajmy, że oczyszczanie rany powinno odbywać się poprzez ruchy prowadzące od jej środka na zewnątrz. Wówczas warto ocenić jej stan pod kątem niepokojących objawów. Następnie można umieścić i zabezpieczyć opatrunek przylepcem.

Jeżeli rana goi się dobrze, można zrezygnować z noszenia opatrunku – choć oczywiście nie we wszystkich przypadkach. Kontakt rany z powietrzem przyspieszy natomiast jej gojenie. W przypadku codziennej higieny ciała zaleca się rezygnacją z kąpieli na rzecz prysznica. Niekiedy lekarz może zalecić unikanie moczenia rany i wówczas z pomocą przyjdą nam specjalne opatrunki o właściwościach wodoodpornych. Podczas mycia ciała nie należy używać gąbki, która mogłaby zahaczyć o szew lub podrażnić skórę.

Jak dbać o ranę po operacji?

Również zmiana niektórych codziennych nawyków może nam pomóc w zadbaniu o prawidłowe i bezproblemowe gojenie się rany po operacji. Aby uniknąć jej uciskaniu czy obcieraniu, warto postawić na luźniejsze ubrania, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać. Jeżeli pobyt w szpitalu dopiero przed Tobą, zapoznaj się z tym artykułem, w którym dowiesz się, jak wybrać komfortową koszulę szpitalną – https://www.meskiegranieyoung.pl/jak-wybrac-wygodna-koszule-szpitalna/

Pacjentowi w pierwszych tygodniach po operacji nie wolno dźwigać ciężarów ani podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, jednak warto decydować się na przykład na spacery. Dla przebiegu procesu gojenia korzystna jest ponadto zdrowa, zrównoważona dieta. 

Jak zachować sterylność przy sączącej się ranie?

W przypadku suchych, dobrze gojących się ran opatrunek można zmienić co 2-3 dni – jeżeli rana sączy się, a opatrunek jest nadmiernie mokry, należy robić to częściej. Nie wolno dotykać powierzchni rany ani przebijać pojawiających się na niej pęcherzy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie odpowiedniej maści, a także usuwanie martwych tkanek. Warto pamiętać, że w przypadku tego rodzaju ran ich regeneracja przebiega wolniej.

Photo of author

Eugeniusz